Politika

Úvěry opět podraží. ČNB zvýšila sazby!!!

Publikoval Iva Grácová27.6.2018

Úvěry opět podraží. ČNB zvýšila sazby!!! 1 fotografie ve fotogalerii

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním zasedání odhlasovala další růst základní úrokové sazby (2T repo sazba) o 0,25 procentního bodu na výsledné 1 %. 

Pro zvýšení základní úrokové sazby, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, hlasovalo všech šest přítomných členů bankovní rady ČNB.

Současně centrální bankéři zvýšili lombardní sazbu o 50 bazických bodů na 2 % a diskontní sazbu ponechali na úrovni 0,05 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázány např. penále za nesplacené úvěry či neuhrazené daně. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června 2018.

Důvody pro růst sazeb

Rada označila rizika pro odhadovaný vývoj ekonomiky v aktuální prognóze jako proinflační, tedy ve prospěch růstu spotřebitelských cen. Mezi rizika zařadil guvernér centrální banky Jiří Rusnok slabší kurz koruny, než centrální banka odhadovala, vyšší než očekávanou inflaci a silnější inflační tlaky ze zahraničí. Další zasedání ČNB, na kterém bude schválena také nová prognóza, se uskuteční za 6 týdnů, tedy na začátku srpna.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia