#Investice

Za jediný měsíc se hodnota spravovaná Bitcoin ETF vyšplhala na 10 miliard dolarů

Luboš Maňák11.2.2024

Investování prostřednictvím ETF fondů patří už řadu let mezi hojně využívané standardní investiční nástroje. Tato forma má řadu výhod. Od diverzifikace portfolia s jednoduchým přístupem k široké škále aktiv přes nízké správní poplatky, které zvyšují efektivitu investice, až po vyšší likviditu a flexibilitu obchodování během dne, což umožňuje rychlou reakci na tržní změny. Velmi často bývá tento investiční nástroj i populárním prostředkem postupné akumulace konzervativních privátních portfolií.

Za jediný měsíc se hodnota spravovaná Bitcoin ETF vyšplhala na 10 miliard dolarů

Tyto realitvně poklidné investiční vody ale nedávno rozvířilo rozšíření rodiny ETF fondů o nováčky, kteří se specializují výhradně na Bitcoin.

Po letech očekávání Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) konečně v lednu 2024 otevřela dveře spotovým Bitcoin ETF. Povolení iniciálně obdrželo pouze 11 ETF fondů - Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), iShares Bitcoin Trust od BlackRock (IBIT), ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB), Bitwise Bitcoin ETF (BITB), Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO), WisdomTree Bitcoin Fund (BTCW), VanEck Bitcoin Trust (HODL), Franklin Bitcoin ETF (EZBC), Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust (FBTC), Valkyrie Bitcoin Fund (BRRR) a Hashdex Bitcoin ETF.

Předpokládaná dynamika nástupu těchto Bitcoin ETF se nyní potvrdila, když se už ani ne měsíc od jejich spuštění podařilo dosáhnout celkové částky 10 miliard USD, kterou nyní tyto fondy spravují (AUM). Na čele stojí IBIT od BlackRock s 4 miliardami dolarů v bitcoinech, těsně následovaný FBTC od Fidelity s více než 3,4 miliardami dolarů, a fond od ARK 21Shares překračuje miliardovou hranici s přibližně 1 miliardou dolarů.  Další nárůst toků do bitcoinových ETF se pak očekává během následujících měsíců, jakmile obchodní společnosti dokončí svou due dilligence těchto investičních nástrojů

Velmi těkavá povaha kryptotrhů se nicméně podepsala na nedávném významném odlivu investorů od někdejšího leadera těch bictoinových ETF pionýrů, fondu Grayscale (GBTC). Ten zaznamenal za poslední měsíc významné odlivy v celkové výši 6,3 miliardy dolarů.

Investice do kryptoměn, byť formou spotových bitcoinových ETF, zatím stále zůstává rizikovější alternativou ke konzervativnějších investičním nástrojům. Bude zajímavé sledovat, jak se na postupném růstu jejich popularity podepíše letošní halving (čtyřletý cyklus půlení bitcoinu) a očekávaný nástup bullmarketu 2024-2025.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.