#Trhy

Zahraniční obchod ČR v listopadu čtyřnásobně překonal odhad

Publikoval Lukáš Kovanda11.1.2019

Daří se vývozu do Nizozemska a Ruska, naopak strádá export do Británie - kvůli brexitu

Zahraniční obchod ČR v listopadu čtyřnásobně překonal odhad 1 fotografie ve fotogalerii
Zahraniční obchod v listopadu pozitivně překvapil. Dosáhl své druhé nejlepší bilance za celý rok 2018. Naposledy bylo saldo bilance zahraničního obchodu příznivější v lednu 2018, kdy přebytek činil ještě nepatrně více než v listopadu, a sice 20,6 miliardy korun. Listopadový přebytek bilance zahraničního obchodu je zhruba čtyřnásobný oproti prognóze trhu, který v konsensu počítal s přebytkem necelých pěti miliard korun. 
 
Nad očekávání se dařilo vývozcům automobilů a celkové bilanci pomohlo také zlevňování ropy na světových trzích. Ta od začátku října do konce prosince 2018 zlevnila o zhruba 40 procent a podstatná část tohoto zlevnění se odehrála právě i v listopadu. Čeští dovozci tak utratili méně na ropné produkty, zejména pohonné hmoty, což zlepšilo celkovou bilanci zahraničního obchodu. 
 
Z klíčových vývozních destinací ČR v období od ledna do listopadu 2018 vzrostl tuzemský export meziročně nejvýrazněji do Nizozemska, a to o 14,3 procenta. Citelně se zvýšil také český export do Ruska, a to o 11,8 procenta. Vývoz do Německa v daném období stoupl pouze o 1,5 procenta, což je dáno zhoršováním podmínek v německém průmyslu. 
 
Jediným z klíčových odbytišť českého exportu, které v daném období vykazuje pokles jeho objemu, je Británie. Pokles objemu exportu za období od ledna do listopadu představuje 2,2 procenta. Důvodem je nejistota spojená s procesem vystoupení Británie z Evropské unie a stále přetrvávající hrozba takzvaného tvrdého brexitu, tedy brexitu bez dohody mezi Londýnem a Bruselem. Ten by těžce zasáhl právě i české vývozce, například automobilů. Spojené království je druhým největším odbytištěm českého exportu ze všech zemí, s nimiž ČR nemá přímou hranici, a to po Francii.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.