#Tech

BITCOIN

Publikoval Iva Grácová6.11.2017

BITCOIN

Tato digitální měna a platební systém byl představen roku 2009 člověkem, který vystupoval pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Původně šlo o čistě akademický projekt, který využívali především odborníci a zájemci o technologii samotnou. Ta však zaujala na tolik, že hodnota po dlouhou dobu rychle stoupala, což přivedlo zájemce, kteří začali investovat čistě ze spekulativních důvodů. Bitcoin si tak prožil za svou existenci prudký růst, vrchol investiční bubliny i částečný pád. V letošním roce hodnota opět roste a trhá historické rekordy. V říjnu letošního roku se pohybuje na hranici přesahující 5000 USD/BTC. 

Klíčovou vlastností je decentralizace, tedy nezávislost na jakémkoli subjektu. Měna je navržena tak, aby nikdo nemohl ovlivňovat její hodnotu. Konečný počet mincí v oběhu je předem znám, má dosáhnou 21 milionů, a má se tak stát někdy kolem roku 2140. 

Pokud chcete bitcoiny získat, máte možnost je vytěžit (nově vytvořit), zaregistrovat se na burze a nakoupit je nebo můžete využít služby, kde lze reálné bitcoiny pořídit. Na stránkách coinmap.org pak zjistíte, kde můžete bitcoiny zaplatit.

Některé země měnu uznávají jako soukromé prostředky, jiné země bitcoiny zakazují. Např. v Německu je od roku 2013 bitcoin uznáván jako oficiální virtuální měna a zisky z transakcí se daní. V Číně došlo letos v září k zastavení obchodů s touto kryptoměnou, další budoucí zásahy hlavní čínské bitcoinové burzy BTCChina jsou nejasné. 

Lze však očekávat povolení obchodů v regulované podobě. V září 2015 americká Komise pro komoditní obchody oficiálně označila bitcoin za komoditu. Pro provozovatele bitcoinových burz to znamená povinnost provozovat své obchody pod dohledem. U nás je zatím obchodování s bitcoiny mimo regulaci ČNB, konkrétní zákonná úprava tzv. virtuálních měn zde chybí. 

Odhadnout budoucnost bitcoinu je jako věštění z křišťálové koule. I přes značnou oblibu, kterou si kryptoměny za poslední léta vybudovaly, je nutné brát jejich hodnotu s rezervou. Obchodování s nimi je velice rizikové a hodnoty jsou značně volatilní. Názory na bitcoin stále rozdělují svět, jedni jej považují za podvod, jiní za budoucnost. Pokud se rozhodnete s bitcoiny obchodovat, buďte opatrní. Už zítra může být vše úplně jinak, než je dnes...

 

Text: Iva Grácová

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.