Tech

Bitcoin si dál jede svou spanilou jízdu…

Publikoval Iva Grácová30.11.2017

Hodnota digitální měny bitcoin v posledních dnech zdolala hranici 10 000 USD a dnes dokonce krátce překročila hranici 11 000 dolarů (více než 236 000 korun)

Bitcoin si dál jede svou spanilou jízdu… 1 fotografie ve fotogalerii

Od začátku letošního roku se tak jeho cena více než zdesetinásobila. Ze všech tříd sledovaných aktiv jde o největší růst hodnoty. Měna není nikým regulována a čísla na jednotlivých burzách se tak liší. V některých zemích má bitcoin ještě vyšší hodnotu. V Zimbabwe se v pondělí obchodoval za cenu přesahující 17 000 USD.

Cenu žene nahoru obrovský zájem a rostoucí poptávka. Agentura Reuters uvedla, že za zvyšující se cenou stojí především rostoucí počet institucionálních investorů. Stejně tak stoupá počet lidí, kteří si otevřeli v posledních dnech nové účty a kupují bitcoiny v menším objemu.

Na největší bitcoinové burze v USA Coinbase minulý týden od středy do pátku vzniklo něco kolem 100 000 nových účtů zájemců o koupi měny. Dle agentury Bloomberg se za poslední rok počet účtů na Coinbase téměř ztrojnásobil na 13 milionů. V oběhu začíná ubývat bitcoinů a nedostatečná nabídka nestíhá uspokojovat silnou poptávku.

Mnoho lidí, kteří měnu drží navíc vyčkává na její další růst. To vše má mimo jiné vliv na její růst v posledních dnech, potažmo měsících. Významní finanční manažeři tak bijí na poplach a upozorňují na růst spekulativní bubliny, která nemá žádnou souvislost s reálnou aktivitou na finančním trhu nebo ekonomikou.

Největším kritikem měny je šéf americké investiční banky JPMorgan Jamie Dimon. Ten přímo označil bitcoin za podvod a dříve dokonce prohlásil, že by vyhodil každého zaměstnance, který s bitcoiny spekuluje. Dle Coinmarketcap.com se hodnota bitcoinů v oběhu blíží 170 miliardám dolarů (více než 3,6 bilionů korun).

Dočkáme se letos dalších magických hodnot? Tak jako se dneska radujeme z cifer přesahujících 10 000 USD, můžeme už zítra uronit slzu nad hodnotou několikanásobně nižší…

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia