#Tech

Čeští výzkumníci uspěli v Americe

Redakce13.10.2017

Jejich robot na přípravu vzorků pro analýzu zdroje infekce získal cenu za nejlepší inovaci. Český robotický systém pro laboratoře je nejlepší inovací v kategorii přístrojové techniky prezentovanou na prestižní konferenci se zaměřením na oblast analytické chemie a aplikované spektroskopie. Ocenění, které má ve zmiňovaných oblastech podobnou prestiž jako Red Dot ve světě designu, převzali zástupci firmy BioVendor Instruments na konferenci PITTCON 2017 v americkém Chicagu. MALDI COLONYST® je unikátní komerčně dostupný laboratorní robot, který umí automaticky přenášet mikrobiální kolonie z Petriho misky na MALDI destičku s terčíky a nanést činidlo. Pomáhá tak redukovat lidskou chybu, zvyšuje přesnost identifikace původu infekce a tím předchází riziku chybné diagnózy a léčby pacientů.

Čeští výzkumníci uspěli v Americe 1 fotografie ve fotogalerii

 

 Rychlé a přesné určení zdroje infekce je pro správnou léčbu pacientů nezastupitelné. Moderní mikrobiologické laboratoře jsou vybaveny přístroji, které tyto nároky splňují, ale příprava vzorku k analýze je stále závislá na ruční práci laborantek a laborantů. Lidský faktor představuje největší potenciální riziko v celém léčebném procesu a pro přípravu a vyhodnocování vzorků v lékařské diagnostice, kde léčebný proces začíná, to platí dvojnásob. Robotické zařízení nepodléhá únavě a stresu, díky čemuž může podávat stabilní výkony prakticky neustále.

Zařízení MALDI COLONYST® firmy BioVendor Instruments a.s. reprezentuje inteligentní robotický systém pro  přípravu vzorku k určení zdroje infekce. Kromě značné redukce manuální práce a spotřebních nákladů v laboratořích nabízí tento stroj zpřesnění identifikace zdroje infekce a nižší chybovost. Laboratoř může při zavedení zařízení do rutinního provozu zvýšit identifikační skóre až o 15 % a ušetřit na spotřebním manuálu až desítky tisíc korun měsíčně. Jedná se o první zařízení svého typu na světě dostupné analytickým laboratořím. Ostatní pokusy o sestrojení podobného robotu jsou zatím ve fázi vývoje.

 „Ocenění dokazuje, že české společnosti orientované na vlastní výzkum a vývoj jsou schopné světových výsledků, které mohou předčit globální firmy existující na trhu nesrovnatelně delší dobu,“ říká Jan Karásek, výkonný ředitel firmy. Cesta k finálnímu produktu přitom nebyla jednoduchá.

Aby měl vývoj takto komplexního zařízení šanci na úspěch, bylo potřeba spojit expertízu a talent lidí z řady oborů. Brno s celou jižní Moravou je místem, kde se toto vše dalo uskutečnit, protože akademickou i soukromou sféru už řadu let propojuje JIC neboli Jihomoravské inovační centrum, které místní výzkumná centra i firmy podporuje ve spolupráci a vývoji přelomových produktů,“ říká Viktor Růžička, majitel firmy BioVendor

Na vývoji zařízení se podílí i tým vědců z Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy pod vedením docenta Jaroslava Hrabáka a tým absolventů a studentů doktorského studia Vysokého učení technického v Brně, Fakulty informačních technologií a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, kteří se podíleli na vývoji kompletní mechaniky, elektroniky, řídicího systému a algoritmů pro zpracování a analýzu obrazu, které jsou nezbytné pro celkovou automatizaci procesu.

Ocenění MALDI COLONYST® je zároveň skvělým oceněním více než dvouleté spolupráce na vývoji zařízení mezi BioVendor Instruments a.s. a Univerzitou Karlovou. „Zařízení používáme k vlastnímu výzkumu a brzy se jej chystáme zavést i do rutinní klinické praxe,“ říká docent Jaroslav Hrabák z Univerzity Karlovy.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.