#Tech

Chytrá parkovací řešení, testování bezpečnosti wi-fi připojení

Publikoval Redakce27.10.2017

Informatici z VUT nabízí chytrá parkovací řešení i testování bezpečnosti wi-fi připojení. Chytré parkování jako nedílná součást chytrých měst. Právě na něj se zaměřil student Fakulty informačních technologií VUT Václav Stránský ve svém příspěvku pro IT konferenci Excel@FIT. Nový systém parkování by měl v budoucnu řidičům umožnit najít co nejdříve volné parkovací místo bez nutnosti objíždět celé parkoviště, čímž ušetří nejen čas, ale sníží i nežádoucí emise. Projekt chytrého parkování je jedním z více než šesti desítek inovativních řešení, která studenti informatických oborů představili ve středu 3. května 2017 na třetím ročníku oblíbené konference Excel@FIT.

Chytrá parkovací řešení, testování bezpečnosti wi-fi připojení 1 fotografie ve fotogalerii

„Ke konceptu chytrých měst neodmyslitelně patří efektivní parkovací řešení. Detekce volných parkovacích míst nejenže řidičům usnadní hledání volného místa, ale také omezí nežádoucí provoz na parkovišti, takže nepřímo snižuje i produkci CO2. Moje práce popisuje systém se znalostí obsazenosti parkovacích míst, který řidičům výrazně usnadní orientaci, a to s velmi dobrou úspěšností – přes 93 %,“ uvedl autor projektu Václav Stránský, který na FIT studuje informační technologie v navazujícím magisterském programu. Jeho systém využívá tzv. hlubokých neuronových sítí, díky čemuž nabízí mnohem vyšší přesnost oproti běžným metodám počítačového vidění. Navíc může fungovat v reálném čase, a to na grafické kartě i procesoru.

„Tento systém umožňuje i měření doby stání nebo dohledatelnost historie obsazenosti parkovacího místa. Testoval jsem jej na záznamech z reálného parkoviště. Moje práce totiž vznikla na základě zadání konkrétní firmy, která nový systém poptala. Pro potřeby zákazníka bude brzy přidána i další funkce: předpokládaný čas uvolnění parkovacího místa a další pokročilé statistiky o využití parkovacích ploch,“ dodal student.

Kromě Václava Stránského se na oblast tzv. smart cities zaměřil například i Petr Dobeš, který vytvořil systém na monitorování dopravy pomocí 3D modelu projíždějícího vozidla, a to jen z několika málo dostupných snímků. Velkou kategorii příspěvků tvořila letos oblast bezpečnosti. Praktický nástroj představil student Martin Vondráček, díky němu si mohou zájemci vyzkoušet, jak (ne)snadné je prolomit jejich domácí wi-fi síť. „S útokem MitM (Man-in-the-Middle) se může potkat téměř každý. Můj nástroj slouží ke zdokonalení zabezpečení sítí díky automatické detekci jejich slabin a je také užitečný pro forenzní analýzu,“ vysvětlil Vondráček.

Letos odborná porota vybrala celkem 63 studentských prací, které mají velký potenciál v oblasti inovací, bezpečnosti, robotiky, programovacích jazyků, modelování nebo zpracování zvuku a obrazu. „Úroveň příspěvků se každoročně zvyšuje. Je vidět, že studenti mají zájem nabízet inovativní řešení v nejrůznějších oblastech informačních a komunikačních technologií,“ doplnil proděkan a jeden z hlavních organizátorů Excel@FIT Vítězslav Beran. Po dopolední prezentaci dvanácti nejlepších prací si zájemci z řad odborné veřejnosti i zástupci firem mohli odpoledne prohlédnout nejen všechny postery a prototypy nových zařízení, ale i ukázky technologií partnerů fakulty z aplikační sféry.

 

 

 Mgr. Radana Kolčavová

T: 541 145 146 / M: 730 545 330 /

www.vutbr.cz / kolcavova@ro.vutbr.cz   

Vysoké učení technické v Brně / Antonínská 548/1 / 601 90 / Brno

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.