#Tech

Dachser Czech Republic využije elektrické nákladní vozidlo ve vnitrostátní dálkové dopravě

Mezinárodní logistický provider Dachser Czech Republic nasadil na svoji linku Kladno – Hradec Králové a zpět nové vozidlo Volvo FH Electric. Plně elektrický tahač Volvo bude používán jako tandemová souprava se dvěma výměnnými nástavbami a trasu tam a zpět o délce přibližně 330 kilometrů absolvuje zcela bezemisně.

Dachser Czech Republic využije elektrické nákladní vozidlo ve vnitrostátní dálkové dopravě

Na tuto pravidelnou denní linku navazují v obou městech regionální rozvozy realizované také s nulovými emisemi. Dachser kromě toho také na obou pobočkách investuje do své vlastní dobíjecí infrastruktury s cílem zajistit si nezávislost na veřejných dobíjecích stanicích.

Společnost Dachser Czech Republic plánuje maximální využití elektrického nákladního vozidla Volvo FH Electric. Na pravidelné lince mezi Kladnem a Hradcem Králové bude jezdit v nočních hodinách, díky možnosti rychlého dobíjení elektrickou energií z obnovitelných zdrojů v areálu pobočky bude také využívané pro denní systémové přepravy.

 

Co o tomto kroku říká společnost Dachser?

Ochrana klimatu je jednou z našich globálních strategií pro budoucnost logistiky a postupný přechod k udržitelným pohonům přitom hraje klíčovou roli,“ vysvětluje Ing. Jan Pihar, generální ředitel Dachser Czech Republic a.s., a dodává, „jsme rádi, že se nám daří implementovat udržitelné technologie i u nás v České republice. Nasazení plně elektrického nákladního vozidla Volvo na pravidelnou dálkovou linku pro nás představuje významný krok při zavádění plně elektrických nákladních vozů do našich přeprav sběrnou službou.“

 

Co o spolupráci říká Volvo?

Volvo Group Czech Republic je hrdé na další úspěšnou předávku svého špičkového elektrického nákladního vozidla FH společnosti Dachser Czech Republic, přední logistické společnosti, která se zavázala rozvíjet koncepty udržitelného provozu. Nejmodernější elektrické nákladní vozidlo představuje významný milník ve vývoji ekologické dopravy a nabízí řešení s nulovými emisemi pro logistický průmysl. Spolupráce mezi společnostmi Volvo Group Czech Republic a Dachser Czech Republic demonstruje společný závazek snižovat uhlíkovou stopu a podporovat udržitelné logistické postupy, což představuje precedens pro zelenější budoucnost v odvětví dopravy,“ říká ředitel společnosti Volvo Group Czech Republic John Muldoon.

Volvo FH Electric v kostce

  • elektrické nákladní vozidlo určené pro převoz zboží ve výměnných nástavbách

  • celková hmotnost soupravy – 44 tun

  • dojezd 300 až 500 kilometrů (pokud se během povinné přestávky vozidlo dobije)

  • 12stupňová převodovka pro elektrická vozidla

  • 3 elektromotory

  • 6 trakčních baterií s celkovou kapacitou 540 kWh (dobití z 0 na 100 % už za 2,5 hodiny)

     

Podvozek nabízí velmi dobrou manévrovatelnost a flexibilitu a kombinace velkého dojezdu s tišším provozem a nulovými emisemi výfukových plynů předurčuje vozidlo nejen pro dálkové trasy, ale i pro provoz ve městech.

Volvo FH Electric určené pro Dachser Czech Republic má moderní pohodlnou kabinu Globetrotter, která se vyznačuje nízkou hlučností a řadou asistenčních prvků.

Řidiči realizující přepravy pro společnost Dachser mohou využívat i monitoring mnoha užitečných ukazatelů přes Volvo Connect (dojezd a trasa, spotřeba, mapa a trasa aj.).

Vozidlo je také vybaveno bezpečnostním balíčkem zahrnujícím například systém varování před kolizí s nouzovou brzdou, podporu bdělosti řidiče a další.

 

Investice do vlastní dobíjecí infrastruktury

Společnost Dachser Czech Republic s ohledem na podporu e-mobility investovala v loňském roce do instalace dobíjecích stanic vhodných pro nákladní i osobní vozidla. V areálu největší české pobočky v Kladně se nyní nachází jedna stanice DC pro rychlé dobíjení nákladních vozidel (184 kW – jedna z nejvýkonnějších dobíjecích stanic v ČR) a 6 dobíjecích stanic AC (22 kW). V Hradci Králové je instalováno 6 dobíjecích stanic AC s výkonem 22 kW a na podzim 2023 bude dokončena instalace DC stanice pro rychlé dobíjení.

 

Dachser je inovátorem v logistice a jako takový testuje a do praxe nasazuje takové technologie a uvádí v život takové koncepty, které dávají smysl. Jedním z nich je zavádění vozidel na alternativní pohon,“ vysvětluje Ing. Michal Křižan, General Manager Dachser Kladno, a dodává, „s novým vozidlem Volvo FH Electric nejen naplňujeme naše principy udržitelného podnikání, ale také vycházíme vstříc požadavkům našich zákazníků na snížení uhlíkové stopy jejich podnikání.“

 

Městská bezemisní distribuce v Praze a Hradci Králové

Pro vybrané zásilky určené do definovaných oblastí v centru Prahy a Hradce Králové Dachser navíc nabízí možnost služeb bezemisního doručení pomocí nákladních e-kol, které pokrývají distribuci na poslední míli.

Společnost Dachser Czech Republic spustila koncept bezemisního zásobování v roce 2020, když zahájila distribuci kusových a balíkových zásilek nákladními elektrokoly v centru Prahy. Záhy jako první u nás zavedla také distribuci paletových zásilek prostřednictvím těchto nákladních e-kol.

 

Základní informace o skupině Dachser

Rodinná společnost Dachser se sídlem v německém Kemptenu je předním poskytovatelem logistických služeb v Evropě. Dachser poskytuje komplexní přepravní logistiku, skladování a individuální zákaznické služby ve třech obchodních divizích: Dachser European Logistics, Dachser Food Logistics a Dachser Air & Sea Logistics.

Nabídku doplňují další služby jako kontraktní logistika, konzultace a poradenství a specifická řešení přizpůsobená na míru jednotlivým odvětvím. Díky komplexní dopravní síti jak v Evropě, tak i v zámoří a informačním technologiím, které jsou plně integrovány do všech systémů, poskytuje Dachser inteligentní logistická řešení po celém světě.

V současnosti zaměstnává 32 850 lidí ve 379 pobočkách a má vlastní zastoupení ve 41 zemích světa.

Za rok 2022 zrealizoval přepravu 81,1 milionů zásilek o celkové tonáži 42,8 milionů tun.

Celkový konsolidovaný čistý obrat koncernu Dachser v roce 2022 činil přibližně 8,1 miliard euro.

Základní informace o společnosti Dachser v České republice

Dachser působí na trhu logistiky a zasilatelství již od roku 1992, kdy byla založena společnost E.S.T. a.s. poskytující služby v oblasti mezinárodní a vnitrostátní kamionové spedice, skladování a celních služeb.

Mezinárodní poskytovatel logistických služeb Dachser uzavřel s E.S.T. v roce 2006 smlouvu o joint venture, proces integrace byl završen rozhodnutím o přejmenování společnosti na Dachser Czech Republic a.s. s účinností od 1. 1. 2010.

Společnost je dnes specialistou na mezinárodní sběrnou službu a charterové přepravy, poskytuje kontraktní logistiku a služby s přidanou hodnotou a prostřednictví své divize Dachser Air & Sea Logistics zabezpečuje i letecké a námořní přepravy a celní služby do celého světa.

Dachser Czech Republic ve svých sedmi pobočkách (v Kladně, Ostravě, Brně, Břeclavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové a v Praze) a třech provozovnách (Letohrad, Frenštát pod Radhoštěm a Týniště nad Orlicí) v současné době zaměstnává téměř 600 lidí.

Společnost disponuje téměř 65 tisíci paletovými místy pro skladování po celé České republice.

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.