#Tech

Konference o podnikovém řízení Business Navigation® Days

Redakce7.11.2017

Investice do vzdělávání je strategickou nutností pro další přežití

Konference o podnikovém řízení Business Navigation® Days 4 fotografie ve fotogalerii

Mgr. Václav Novák, MBA, spoluzakladatel a senior managing partner společnosti ML MORAN

Dva dny se více než osmdesát top manažerů významných českých a slovenských firem společně s vrcholnými představiteli a učiteli vysokých škol ekonomických a technických oborů obou zemí zabývalo významem vzdělávání pro budoucnost podniků. Podle účastníků konference Business Navigation® Days (BND) 2017 totiž přichází doba, kdy se pro firmy spolupráce s vysokými školami, kvalitní příprava studentů reflektující potřeby trhu a další vzdělávání manažerů stávají takřka existenční nutností. BND se pod záštitou Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komory ČR konaly v hotelu Zámek Valeč u Hrotovic na Vysočině 27.–28. dubna.

„Přemýšlel jsem, jak dosáhnout toho, aby zaměstnance práce ve firmě bavila, aby druhým poradili a přicházeli se zlepšovacími návrhy. A všiml jsem si, že lidské konání řídí emoce,“ sdělil Zbyněk Frolík, generální ředitel společnosti LINET. Ve své firmě vytváří z náhodně vybraných zaměstnanců ze všech oddělení týmy, které motivuje k soutěživosti a novým myšlenkám. „Když někdo po něčem touží, překonává překážky, aby to získal. Důležité tedy je dovést lidi k tomu, aby pracovali s vášní,“ konstatoval. Díky tomu se podniku daří nejen snižovat náklady, ale také neustále zlepšovat nemocniční lůžka podle potřeb těch, kteří s jejich pomocí poskytují zdravotnické služby.

Pouze s vlastním know-how si v současnosti nemůže dlouhodobě vystačit žádná firma – a nezáleží na tom, jak moc je právě teď úspěšná. Je závislá na prostředí, v němž působí, i na schopnosti dále se rozvíjet, učit se a nové myšlenky pak sdílet mezi zaměstnanci v podniku. Podle slov Víta Kutnara, předsedy představenstva skupiny DEK, je nutné neustále inovovat, připravovat se na krizi, která teprve přijde, a pak z toho další roky těžit jako z konkurenční výhody. Přesto však, jak řekl spoluzakladatel a senior managing partner M.L. Moran Václav Novák, žijeme v té nejlepší době ekonomické historie lidstva: „Je to poprvé, kdy se kapitál nabízí chytrým lidem s tím, zda by pro něj náhodou neměli uplatnění. Důležité však je, zda svůj potenciál využíváte tak, aby byl na trhu prodejný a měl dostatečnou přidanou hodnotu.“

Doba je rychlá a plná neustálých změn. „Podmínky se natolik změnily, že už nemůžeme na univerzitách zůstat jen v akademických ulitách a tvořit si teoretický výzkum. Musíme se snažit přizpůsobit trhu, tedy potřebám podnikatelských subjektů. Vzdělávání podpořené praxí je nevyhnutelnost doby,“ konstatoval Ferdinand Daňo, rektor Ekonomické univerzity v Bratislavě s tím, že v Čechách i na Slovensku je třeba hledat stále více příležitostí, jak zapojovat firmy do vyučovacího procesu. Teorie má podle něj studentům vytvořit obraz, který bude moci konfrontovat s realitou.

Úspěch každého záměru, ať už je podnikatelský či jen náš osobní, závisí na lidech. V této souvislosti bychom měli podle slov Ladislava Šimka, majitele společností SHIMEQ Air a DROPPER, bývalého prezidenta společnosti AERO Vodochody, počítat s tím, že lidé jsou nedokonalí a nedokonalí jsme i my sami. „Pojďme té nedokonalosti a chyb lidí i nás samotných využít k tomu, abychom dosáhli svého cíle. Velmi častým argumentem proti změnám je: Vždycky jsme to dělali takto a uspěli jsme. Ale lze to i otočit: Vždycky jsme to dělali takto a navzdory tomu jsme uspěli. Podporujte lidi, aby zpochybňovali, a využijte jejich ješitnost pro plnění výzev. Nestanovujte agresivní cíle, ale provokujte k tomu, aby si je zaměstnanci stanovili sami – pak z nich nemohou uhnout.“

Součástí letošní konference bylo i představení pilotního projektu, jehož cílem je spojit úsilí vysokých škol s firmami, které úspěšně podnikají na Slovensku a budou schopné využít simulaci pro zlepšení svých výkonnostních parametrů ke zlepšení pozice na trhu, případně pro zabezpečení toho, o čem zrovna rozhodují. „Zástupci českých vysokých škol a firem na konferenci BND projevili zájem o spolupráci se slovenskými partnery. Bylo předjednáno, že obdobná výzkumně vývojová centra, která by připravovala dynamické simulační modely

v těsné spolupráci expertů a studentů s podniky měla vznikat i na českých univerzitách,“ konstatoval Jan Hušek, jednatel společnosti INEKON SYSTEMS, která se na přípravě slovenského projektu podílí.

Celkově na dvoudenních Business Navigation® Days vystoupilo 17 řečníků, mezi nimiž nechyběli partneři, generální a finanční ředitelé, vedoucí controllingu, rektor a děkani a další osobnosti ze společností a univerzit, jako jsou Technistone, skupina DEK, M.L. Moran, LINET, Ekonomická univerzita v Bratislavě, Komerční banka, Česká obchodní banka, holding MEDIFINE, Tableau, Mondi Štětí, MP Krásno, CRIF, CAFIN, Controller Institut či INEKON SYSTEMS.

Každoroční součástí konference je udělení prestižních cen Business Navigace. Křišťálový glóbus za dlouhodobý přínos pro Business Navigation získala skupina DEK a cenu si odnesli předseda představenstva Vít Kutnar a finanční ředitel Jan Bolek. Modrý glóbus za navigační projekt roku pak za společnost Technistone převzal projektový manažer IT Jan Poláček.  Ceny předali guru strategického řízení Zdeněk Souček, člen představenstva Hospodářské komory ČR Martin Plachý, regionální manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR pro Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina Kateřina Budínková a výkonný ředitel INEKON SYSTEMS Václav Houser. Již tradičně si hosté odnesli dárek, který souvisí s tématem konference – tentokrát to bylo laserové ukazovátko a krabička tabletek na posílení paměti od společnosti Walmark.

Třináctý ročník BND se bude konat ve dnech 26.–27. dubna 2018 opět v hotelu Zámek Valeč u Hrotovic na Vysočině pod názvem: Jak uspět v konkurenčním světě? Staňte se předmětem touhy!

 

Kateřina Havelková, t.: 774 776 361, e.: Katerina.Havelkova@inekon-systems.cz

INEKON SYSTEMS, s.r.o., Dělnická 1324/9, 170 00 Praha 7, Česká republika

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.