#Tech

Lean Start up

Lean Start up 1 fotografie ve fotogalerii

Metodu lean vyvinuly a dovedly k dokonalosti velké výrobní podniky. To ale neznamená, že nemá využití také v mikropodnikání. Zjistěte, jak můžete ve svém začínajícím podniku využít metodu lean startup a ušetřete si zbytečné starosti.

Systém lean se začal formovat zhruba před 80 lety. Už tehdy se jednalo o metodu s jejíž pomocí bylo možné docílit úspory nákladů a tím rychlé maximalizace zisku.  Základní princip lean je jednoduchý – definovat si činnosti, které nepřidávají výrobku či službě žádnou hodnotu a těch se co nejrychleji zbavit.

Rychlejší vítězí

Lean Startup, jehož zakladatelé jsou Eric Ries a Steve Black, využívá stejné filosofie, tedy zeštíhlení práce na produktu na minimum. Rozdíl je však v tom, že startupy vnímají jako plýtvání i činnosti, které běžné firmy vykonávají už před uvedením na trh – tedy složitý vývoj, ladění detailů, průzkumy trhu, apod. Lean Startup totiž vychází z faktu, že životní cyklus výrobků se neustále zkracuje, zákazníci jsou lační po novinkách, které chtějí ihned a jsou schopni jim odpustit nějakou tu chybičku. Je tedy potřeba dostat produkt na trh co nejdříve a to i za cenu toho, že produkt má ještě své mouchy. 

Nezabývejte se detaily

Základním nástrojem lean startupu je vytvoření tzv. Minimum Viable Product (MVP). Jedná se o produkt, který je ve své úplně první fázi – je tedy natolik funkční a atraktivní, aby si jej někdo koupil, ale následně dochází k úpravám a vylepšování dle zpětné vazby zákazníků. Jinými slovy – firma neplýtvá čas a finance na to, aby ladila detaily, které ve finále zákazníkovi na produktu ani nechybí, ale počká si na reálnou potřebu zákazníků a podle té produkt modifikuje a dotváří k dokonalosti. 

Nezadařilo se? Nevadí, zkuste něco jiného.

Často se stane, že se produkt na trhu neuchytí vůbec. Je to sice ta horší varianta, ale pokud firma zvolila strategii založenou na MVP, neměly by být škody tak velké, jako při běžném uvádění výrobku na trh. Rychlá zpětná vazba navíc podniku umožní včasnou orientaci na jiný produkt a ukončí mrhání časem a financemi na něčem, co nepřináší požadované výsledky.

  

Text: Kristýna Váchová

Foto: redakce

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.