Tech

LG G4 – Doporučení časopisu ByzMag No. 1 cena / výkon roku 2015

Publikoval PR1.9.2015

Představení Jihokorejský výrobce LG se snaží navázat na úspěch loňské vlajkové lodi LG G3, která zaujala díky poměru cena / výkon, velkým displejem a QI bezdrátovým nabíjením.

LG G4 – Doporučení časopisu ByzMag No. 1 cena / výkon roku 2015 4 fotografie ve fotogalerii

Letošní model LG G4 s ARC designem, který vzdáleně připomíná G Flex, se snaží zaujmout ještě tenčími rámečky, solidním zpracováním, lepším fotoaparátem a v neposlední řadě opět odnímatelným zadním krytem s uživatelsky snadno vyměnitelnou baterií. To je v dnešní době unibody konstrukcí raritní záležitost. Můžeme polemizovat, kolik lidí si skutečně baterii vymění nebo jak často, ale možnost tu je. Sám jsem po měsíci občasného snímání zadního krytu byl zvědav, jestli se projeví nějaké vrzání či nelícování, ale LG na konstrukci zapracovalo. Vše dobře drží a zapadá.

Technické parametry

Rozměry (mm)       : 149,1 x 75,3 x 8,9

Hmotnost (g)          : 157

Displej                    : 5,5” QuadHD s rozlišením 2560 x 1440 obrazových bodů

OS                          : Android 5.1 Lollipop ( slíbený upgr. na Android 6 do konce roku 2015 )

Baterie                    : 3 000 mAh uživatelsky vyměnitelná

Chipset                   : Qualcomm Snapdragon 808

RAM                       : 3GB

Paměť                     : 32GB vestavěných ( 21,95 GB dostupných ) a možnost paměťové karty ( až 128GB )

Cloud                      : +100GB po dobu 2 let na Google Drive

LTE                         : ano, CAT.6 (B1/B3/B7/B8/B20)

Ostatní                    : HSPA+, WCDMA, USB / OTG, BT 4.1, Miracast, NFC

Fotoaparát              : 16MP zadní, 8MPx zadní

Typ SIM                  : micro SIM

 

Displej

Ten je největší dominantou celého přístroje. 5,5” QuadHD rozlišení, vyjádřeno čísly 2560 x 1440 pixelů a 534 ppi patří ke špičce. Na přímém slunci jsem neměl sebemenší problém, velice dobré pozorovací úhly a krásné podání barev. Jen jsem si nerozuměl s automatickou regulací jasu. Na světle v pořádku, ale po zbytek dne na můj vkus slabé osvětlení. Toto je ovšem pouze můj subjektivní názor, kolegům jas na automatickou regulaci vyhovoval. O ochranu displeje se pak stará krycí sklo Gorilla Glass 4.

Software a prostředí

 Sám jsem byl velice zvědav na celkové prostředí v OS Android s nadstavbou od LG. A po pravdě jsem byl mile překvapen. Prakticky odladěno jako by se jednalo o čistý android. Je to ten případ telefonu,  kde najdete pouze pár ikonek od LG jako obchod na témata či aplikací podporující smart bulletin. Ano, LG implementovalo speciální kartu na úvodní obrazovce, která se Vám přizpůsobí. Máte možnost nakonfigurovat si dálkové ovladače na svou TV / přehrávač a díky infra portu tak ovládat spotřebiče. Dále pak přehledný kalendář či LG Health motivující Vás k pohybové aktivitě. Bohužel nepodporuje dnes známé krokoměry jako FitBit, Garmin apod. Spolehnout se tak musíte pouze na gyroskop v telefonu a s tím pak běhat či chodit. O chod celého prostředí se pak stará šestijádrový procesor Snapdragon 808, který nepatří k papírové špičce, ale je vyzkoušený, úsporný a plně dostačuje. Sečteno podtrženo, telefon si bez problémů poradí s více spuštěnými aplikacemi. I v případě, když pracujete se dvěma aplikacemi současně na jednom displeji.

Fotoaparát

Jak jsem již v úvodu psal, jedná se o 16MP s laserovým autofokusem a světelností f/1,8 . To by mělo poskytnout pořízení slušných fotek i za horších světelných podmínek. Navíc v papírových informacích se uvádí, že je přítomen senzor barevného spektra, který by měl přesněji vyvážit bílou. Posuďte sami na přiložených fotografiích.

 

Mimo jiné je zde vítaná možnost ukládání fotografií do formátu RAW a DNG. Co se čelní kamery týče, oproti předchozí gen. LG G3 je zde vidět vylepšení. G4 si poradí s kvalitní selfies a do konce může pomoci díky softwarové nabídce retuše tváře apod. Natáčení videa dle mého názoru ve zbytečném vysokém rozlišení 2160p už taková sláva není. O toto tvrzení se opřu číslem 30 fps. Což není vyloženě špatné, ale..

+ Plusy

- uživatelsky vyměnitelná baterie

- velmi dobrý zadní fotoaparát 16MP

- displej téměř bez rámečků

- téměř čistý android

- svižný chod celého prostředí, odladěnost

- možnost volby dražší – kožené varianty, pestrý výběr

- informační LED dioda

- zahnutý ARC design, napomáhá držení

- QI bezdrátové nabíjení – pouze po úpravě krytu nebo se spec. krytem

- LG smart bulletin

- CENA

- Mínusy

- QI bezdrátové nabíjení – pouze vlastní výměnou za cca 200.- NFC chip s podporou QI do původního krytu nebo orig. Spec kryt LG jako příslušenství který nabíjení QI podporuje

- Absence stereo reproduktorů

Závěrem

Samotná nadstavba LG mne hodně oslovila. Je to to nejlepší z čistého Androidu a také z přepláceného Samsungu Touchwiz. Taková správa kontaktů, protokolů a doručenek SMS by měla být samozřejmost u vlajkových lodí. Bohužel tohle se nejprodávanější telefon iPhone ještě nenaučil. Za cenu pod 12tisíc korun se Vám tak dostane do rukou opravdová vlajková loď, která se sice svými papírovými hodnotami a výsledky v benchmarcích nebude řadit na vrchol, za to ale použitelností a cenou určitě ano. Náhradní baterie za cca 500.- czk, náhradní zadní kryt za 400.- czk, vyměnitelná paměťová karta 32GB za cca 800.- czk, možnost USB OTG, připojení BT klávesnice / myši, prakticky obrovský potenciál tohoto stroje mne přimělo po více jak měsíci používání se s vámi podělit o skutečně kladnou zkušenost s tímto telefonem.

Postřeh: v balení nehledejte sluchátka, ta jsou pravděpodobně u šedivek, tedy ne distribucí určených pro ČR. Telefon nabíjejte opravdu přiloženou nabíječkou. Protože budete překvapeni, za jak krátkou dobu může být ta mrška nabitá J. To platí překvapivě i o orig. LG bezdrátový stojan.

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia