#Tech

Nedostatek servisů pro elektromobily je hrozbou pro řidiče i životní prostředí

KN8.9.2023

Přechod k elektromobilům po celém světě stále čeká na řešení kritického problému - nedostatek techniků a nezávislých opraven kvalifikovaných pro opravy těchto vozidel. To může mít vážné důsledky nejen pro řidiče, kteří čelí vyšším nákladům na opravy, ale také pro snahy o snížení emisí uhlíku.

Nedostatek servisů pro elektromobily je hrozbou pro řidiče i životní prostředí 1 fotografie ve fotogalerii

Nezávislé servisy jsou klíčové pro udržení dostupnosti elektromobilů, jelikož jsou často levnější než ty franšízové. Mnoho servisů však odmítá investovat do školení a vybavení potřebného pro opravy elektromobilů. Odborníci také upozorňují na rizika spojená s touto prací, včetně rizika úrazu elektrickým proudem nebo obtížného hašení požárů u elektrických vozidel.

Nedostatek techniků je významným globálním problémem, který může přechod k elektromobilům značně ohrozit nebo jej i vyloučit. Například ve Velké Británii bude dle předpokladů do roku 2032 chybět až 25 000 techniků pro elektromobily, avšak zákaz prodeje vozidel na fosilní paliva má přijít do roku 2030. Podobné problémy lze očekávat i v dalších zemích.

Nedostatek vyškolených pracovníků zvyšuje náklady a prodlužuje dobu potřebnou na opravy, což znamená větší nepohodlí pro řidiče.

Ve světě se sice objevují programy na školení techniků pro elektromobily, avšak žádný boom se zatím nechystá. V USA začala společnost Tesla nabízet kurzy na komunitních vysokých školách a poskytuje také školení nezávislým opravnám. Jedna vlaštovka však jaro nedělá, a tak jsou smělé plány některých zemí stále v ohrožení.

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.