Tech

Panika na trhu kryptoměn – restrikce v Jižní Koreji i v Číně

Publikoval Michal Beneš18.1.2018

Začátek roku se na trhu kryptoměn nese ve znamení paniky způsobené hned několika faktory. Prvním z nich bylo předem neohlášené odebrání statistik jihokorejských trhů ze serveru CoinMarketCap, který sleduje většina investorů, což vyvolalo zdánlivý propad celkového tržního kapitálu o desítky miliard amerických dolarů během jediného okamžiku.

Panika na trhu kryptoměn – restrikce v Jižní Koreji i v Číně 1 fotografie ve fotogalerii

To se na oko promítlo i do ceny jednotlivých mincí, které investoři začali v panice prodávat, což způsobilo další masové prodeje kvůli aktivovaným stop-lossům mnohých daytraderů, po kterých obvykle následuje další vlna paniky.

Nedorozumění se brzy vysvětlilo, situace na trhu se však nezlepšila, jelikož hned v následujících dnech přišly zprávy o raziích jihokorejských autorit a policejních složek v tamějších kryptoměnových směnárnách. Do ohně ještě přilily spekulace o tom, že se Čína chystá eliminovat veškerou těžbu kryptoměn v zemi, která tvoří většinu celkové těžby na světě.

Následkem uvedených faktorů se tedy v druhém lednovém týdnu trh potýká s odlivem 150 – 200 miliard dolarů ve srovnání s čísly o pár dní staršími. Je to tedy obdobná situace jako ta, která nastala 22. prosince 2017. Podobné výkyvy jsou na tomto trhu běžné, obvykle však mívají delší časové rozestupy, málokdo je tedy čekal tak rychle po sobě.

I přes všechny komplikace se však po ustálení dají očekávat lepší zítřky a pravděpodobně i nové rekordy ve výši celkového tržního kapitálu. Argumentem pro tohle tvrzení je fakt, že trh kryptoměn na konci roku 2017 přilákal natolik obrovské množství investorů, že prakticky žádná z populárních směnáren nebyla schopna čelit tolika novým registracím, všechny systémy byly přetíženy a možnost nových registrací pozastavena. Velká část investorů se tak dodnes na trh nedostala a neměla příležitost depozitovat své vklady.

 Některé směnárny už registrace opět otvírají a zaznamenávají jejich rekordní počet. Například směnárna Binance 11. ledna přidala 240 000 nových uživatelů za jedinou hodinu. Kromě milionů běžných investorů z celého světa trh rovněž láká velké instituce a vlivné podnikatele. V letošním roce se na něj chystá vstoupit například globální investičně bankovní společnost Goldman Sachs.

O kryptoměnách nedávno začal mluvit i Mark Zuckerberg. Dá se tedy předpokládat, že se tento trh v nejbližší době nezhroutí, spíše naopak by nebylo nijak překvapivé, kdyby během následujících měsíců jeho celkový tržní kapitál překonal hranici 1 bilionu amerických dolarů.

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia