Tech

PRIV by BlackBerry

Publikoval PR10.10.2016

Proč zrovna BlackBerry PRIV? Privilege, privacy. Nejdůležitější slova vystihující poslední model značky BlackBerry. Zabezpečený smartphone se systémem Android.

PRIV by BlackBerry 7 fotografií ve fotogalerii

Proč zrovna BlackBerry PRIV?

Privilege, privacy. Nejdůležitější slova vystihující poslední model značky BlackBerry. Zabezpečený smartphone se systémem Android.

Není třeba znovu opakovat, že bezpečnost byla vždy výsada této značky. Tlak zákazníků či uživatelů smartphone obecně dohnal BlackBerry k celkem pochopitelnému kroku. Vyrobit model zařízení, který by umožnil použití tolika aplikací, které nabízí Android a zároveň poskytl uživatelům tolik žádanou ochranu a zabezpečení. Není tajemstvím, že systém Android není vnímán obecně coby nejnebezpečnější mobilní platformou na trhu. Kvůli své otevřenosti je zapotřebí neustálého dohledu nebo kontroly proti zneužití a napadení ze stran lidí, kteří usilují o prolomení a následné kontroly nad daty či zařízením samotném. Jsou lidé, kteří tuto otázku vůbec neřeší, ale v segmentu business, leaderů či náročnějších uživatelů, kde se pohybuji, klademe důraz na bezpečí obsahu a našich dat. Nejde jen o soukromí, fotky nebo hudbu. Jde především o možnost NFC plateb, citlivých dat, on-line bankingu apod. Proto doporučuji před koupí telefonu si důkladně rozmyslet jakou platformu a následně jaké zařízení zvolit.

Design a parametry

Display: 5,4” po obou stranách zahnutý AMOLED displej s rozlišením 2560x1440 a jemností 540PPI

Tělo: v zavřeném stavu 147 x 77,2 x 9,4 mm a v otevřeném 184 mm, 192g váha

Tlačítka: levá strana zámek (zapnuto / vypnuto), Hlasitost +/-

Vysunovací klávesnice se speciální dotykovou vrstvou

OS: Android OS

CPU: Snapdragon 808, 64 bit

RAM: 3GB

Kapacita: 32GB, microSD až do 2TB

Porty: microUSB 2.0

Baterie: 3410mAh vestavěná, (US verze - bezdrátové nabíjení), Quick Charge 2.0

Kamera: 18Mpix auto-focus zadní, OIS, 2MP s f2.8 přední pro selfie

Konektivita: BT 4.1, NFC, GPS, LTE

BlackBerry patřilo vždy k mé oblíbené firmě. Někdo považuje za inovátora Apple, někdo Samsung. U mne je to jasné. Za zmínku musím znovu uvést BlackBerry PassPort. Modely uvádí na trh sice méně často, ale za to se vyplatí počkat.

Viz má soukromá sbírka. 

Musíte uznat, že tato zařízení se jen tak s nějakou plackou nezamění.

Pár slov k displeji.

Možná hned řeknete, že to tu už bylo. Proč dát přednost PRIV před Samsungem? Zkusím odpovědět v následujících řádcích. Příkladem může být využití AMOLED - rozsvítí jen body které jsou potřeba.  Notifikace na uzamčené obrazovce, černobílé a efektní. Zbytek vypnutý. To by mohlo šetřit baterii. Dále pak tzv. “karta produktivita”. Na pravém zahnutém okraji totiž není nesmyslné zobrazování informací, které vlastně nepotřebujete. Pokud jste kdekoliv v telefonu či aplikaci, tahem od pravé strany displeje zobrazíte např. HUB, kalendář, úkoly. Efektní pro mne osobně byla možnost tahem ze strany zobrazit úkoly, ihned dát volbu přidat nový a psát. Na tuto funkci jsem si poměrně rychle a snadno zvykl. Při hovoru nebo jiné aktivitě mi to přišlo jako dobrý nápad.

Samotný displej je úžasný, radost pohledět. Příjemná bílá, zobrazený text, prostě krása.

Klávesnice, je vlastně potřeba?

Že má PRIV krásný displej podobný Galaxy S6 Edge je evidentní. Osobně cením BlackBerry za nápad vložit ještě výsuvnou klávesnici. Za celý měsíc testu jsem se dotázal několika uživatelů PRIV. Odpovědi byly shodné. Na krátké texty používají softwarovou klávesnici, na delší pak využijí psaní na HW klávesnici. Ta má stejnou vlastnost jako např. v recenzi PassPort SE, kterou jsme publikovali v čísle   BYZMAG9/2015. Ve zkratce nahrazuje trackpad, takže můžete pouhým dotykem po klávesnici například pohybovat kurzorem v textu, rolovat na stránce apod. Vynikající záležitost. Rád jsem např. četl delší text, telefon jen držel za vysunutou klávesnici a posunoval se v textu právě po ní. Nepatlal jsem si po displeji. Takže ano, pro mne osobně patří hardwarová klávesnice k BlackBerry. Jinak by to pro mne byl Samsung s povedenou nástavbou.

A ano, zde se oslím můstkem dostávám k samotnému Systému.

Systém

V zařízení je nainstalovaný Android ve verzi 5.1 LL. Kdo tyto řádky čte, není to pro něho překvapení. První zařízení se systémem Android tohoto výrobce. Takže je to vlastně ještě vůbec BlackBerry? Ano i ne. Odpověď už nechám na Vás. Dle mého názoru jakožto dlouholetého uživatele je to spíše odladěný Android, který se nikde neseká a nezadrhává. Je tu ovšem povedená nástavba a předinstalované aplikace. Správce kontaktů, kalendář, úkoly, poznámky, prostě ve zkratce agenda. A jsme u samotného jádra podstaty. Je to systém Android s nástavbou a aplikacemi od BlackBerry. Tak to je. Nelze samozřejmě porovnávat BlackBerry OS 10 s Androidem. To ani nechci. Ale chtěl bych se Vám pokusit přiblížit pocit z použití. Pověstný HUB - veliký nástroj, alfa a omega komunikace. Na PRIV se jedná o jakousi aplikaci. To znamená, nestačí jen nastavit Vaše e-maily v nastavení účtů. Musíte je nastavit i v HUBu samotném. Je to velký rozdíl. Samotná aplikace musí totiž podporovat napojení. Twitter, e-maily, WhatsApp apod. Dále je zde synchronizace. Můžete do Vašeho oblíbeného e-mailového klienta přečíst nově příchozí e-mail a pak odstranit. V HUB bude pořád nepřečtený dokud se nesynchronizuje s poštovním serverem. To na mne působilo zpočátku poněkud schizofrenicky. Nastavit e-mail v účtu, nastavit v HUB. Prodlevy v synchronizaci apod. Není to prostě vnořená nebo integrovaná vlastnost systému, ale aplikace. Pro nového uživatele BlackBerry bude v pořádku, zvykne si, spokojí se. Ale tady se snažím vysvětlit rozdíl. Dále mi chybí Remember, ale ten je tu v poznámkách nebo nahrazuje Evernote a BLEND. Pravděpodobně zůstane výsadou BlackBerry OS 10. Což je asi dobře.

Nástavba je opravdu povedená, klávesové zkratky na klávesnici, jimž můžete přiřadit rychlé volání či zkratku nového úkolu, poznámky, spuštění aplikace apod. Na příkladu jsem podržel tlačítko na klávesnici P

Příjemnou funkcí může být i tzv. rychlé náhledy. Pokud aplikace podporuje, například WhatsApp, BBM apod., zobrazí se pod ikonou samotné aplikace 3 tečky. Krátkým stiskem dané ikony a posunem prstu směrem vzhůru se zobrazí předvolený widget, kde vidíte rychlé položky. U kalendáře schůzky, u WhatsApp poslední komunikaci apod. Dle mého názoru např. simuluje funkci 3D Touch známou z posledních modelů iPhone.

 Při testu se vyskytly spíše jen drobné bugy, jako když v aplikaci Twitter chcete poslat tweet, vysunete HW klávesnici a při psaní se nezobrazuje pás s textem. Ale to je spíše samotnou aplikací než systémem. Jinak si myslím, že BlackBerry se odladění povedlo. Systém je dále pravidelně aktualizován a zabezpečený ze strany výrobce, pokud tedy neprovedete nějakou úpravu jako custom rom a další.

Gesta nápadně připomínající BlackBerry OS10. Nebo možná jako odkaz?

Osobně řadím hlavní fotoaparát Priv by BlackBerry k těm lepším na trhu. Srovnával jsem například s iPhone 6. Do konce tvrdím, že za snížených světelných podmínek měl PRIV převahu. Tak či tak je to nejlepší fotoaparát, který kdy v útrobách BlackBerry byl použit. Duální LED blesk, optická stabilizace, optika certifikovaná značkou Schneider-Kreuznach. Pro příklady fotek pořízené můžete navštívit můj profil na Instagramu @prichter1985Fotoaparát.

Baterie

Po pravdě s parametrem 3410mAh jsem čekal trochu delší výdrž. Ale krásný displej, kterým PRIV bezpochyby disponuje, si žádá své. Můj pracovní den začíná odpojením z nabíječky v 5h a končí cca ve 22h. A to PRIV téměř ani jednou nezvládl. Ovšem kdyby člověk netrávil čas na soc. sítích, tak určitě bezpečně celý den vydrží. V USA verzi je možnost nabíjet bezdrátově, což v Evropě není možné. Proč? To se neptejte. Je to prostě fakt. Nabíjení je pak efektně zobrazeno na zahnutém displeji.

Bezpečnost by BlackBerry

Takže co je vlastně ten bezpečný Android? Proč zrovna zvolit PRIV? Vezmeme to pěkně popořádku.

BlackBerry v každém čipu osazeném ve svém zařízení a to platí nejen o PRIV, ale i starších modelech, integruje něco jako poznávací zařízení s názvem BlackBerry PIN. Díky tomuto může BlackBerry přímo hlídat a testovat, jestli není systém napaden nebo nějak upraven. Rád bych zdůraznil, že toto je jedinečnost značky BlackBerry.

 Softwarová aplikace s názvem DTEK

Díky této máte přehled o zabezpečení Vašeho zařízení. Průběžně tak můžete kontrolovat, jestli je opravdu optimálně nastaveno, jaká úroveň bezpečnosti, kontroluje přístupy aplikací k mikrofonu, fotoaparátu, poloze apod. Do rukou se Vám tak dostane zbraň proti riziku zneužití dat a informací osobního zařízení.

PRIV nedisponuje čtečkou otisku prstu, ale je zde celá řada způsobů odemčení. Samotné způsoby jako gesto, PIN apod. znáte z Androidu. BlackBerry ovšem integrovalo možnost odemčení definovaného bodu na zvolené fotce známého ze systému BB OS10. Za což jsem velmi rád.

Shrnuto, podtrženo

Mé dojmy z PRIV by BlackBerry jsou následující. V první řadě je potřeba správně pochopit myšlenku tohoto přístroje. Přistupoval jsem k němu z počátku jako k dalšímu modelu BlackBerry. A to byla zřejmě chyba. Není to pravověrný nástupce, tak jak jsem si představoval. Je to spíše špičkový smartphone se systémem Android s jeho největšími výhodami tak, jak je znáte a zároveň s bezpečností a prvků převzatých z BlackBerry OS 10. Mohl bych říct, že už to není pravověrné BlackBerry, že je to Android převlečený za BlackBerry, že si jen hraje na původní myšlenku a koncept, hraje si na HUB a gesta. Mohl bych se snažit hledat mouchy, zápory. Ale jak jsem již předeslal, záleží, jak k tomuto přístroji přistupujete. Pokud věnujete pár chvil pozornosti prozkoumání systému jako celku, shlédnete nějaké reklamní video, nasajete tu atmosféru kolem, tak Vám musí dojít, že zde máte nástroj, po kterém většina tak dlouho volala. Tuny aplikací přímo pro Android systém, už žádné virtualizace, sideloading apod. Firma BlackBerry se pustila do zabezpečení celého systému, vynakládá nezanedbatelné úsilí a prostředky pro nás, uživatele. Díky nim máme možnost volby. Pokud firma nebo vy potřebujete spíše systém Android před iOS, máte možnost volby. Díky BlackBerry můžete mít opravdu produktivní a odladěný smartphone bez kompromisů. A nemusí to být hned nejdražší Samsung s TouchWiz a jiné. Pokud bych tedy měl shrnout. Ano, doporučuji tento přístroj. Stavím se jako vždy na stranu BlackBerry a znovu tvrdím, že to dokázali. Zareagovali a nabídli skvělý produkt. Originální, odlišný a krásný.

Tohle není jen placka, chytrý smartphone nebo jen další telefon. Tohle je PRIV by BlackBerry.

Znovu chci zdůraznit. Nepředkládám Vám komerční recenze. Vše je můj vlastní názor a pohled na zařízení. Firma ShopBlackBerry je dlouholetým partnerem a dodavatelem přístrojů, které mám buď ve sbírce, nebo ve firmě. Jejich přístup je příkladný a proto Vám je doporučuji. Pokud byste chtěli cokoliv vědět ohledně této značky, navštivte je. Dodávat zařízení dnes není problém, ale přístup, reklamace, poradenství. To už problém leckdy je.

Za zapůjčení a možnost opravdu důkladně otestovat a seznámit se chci poděkovat firmě ShopBlackBerry - http://www.shopblackberry.cz/

Link na zařízení: http://www.shopblackberry.cz/blackberry-pristroje/priv-blackberry-cerna-p-1321.html

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia