Tech

QPC – sen mladého vlastence

Publikoval PR25.7.2016

Vůbec prvně se autor Jan Grill rozhodl veřejně představit a nahlédnout pod pokličku svého projektu s názvem QPC. Jsme rádi, že právě ByzMag může být u toho.

QPC – sen mladého vlastence 5 fotografií ve fotogalerii

Vůbec prvně se autor Jan Grill rozhodl veřejně představit a nahlédnout pod pokličku svého projektu s názvem QPC. Jsme rádi, že právě ByzMag může být u toho.

A co tedy je QPC ?

Jde o unikátní stolní počítač, který je jedinečný svou individualitou. A to od začátku do konce. Jste to totiž Vy, kdo určí finální podobu. Všechny QPC se skládají z hliníkového těla, horní a spodní dřevěné části a velkou dominantou je dotykové tlačítko schované ve skle. Váha samotného QPC je 5 kg, rozměry 28 cm x 20 cm dělá z tohoto počítače snadně přenositelné zařízení.  Následuje OS jako Windows 10, linux a nebo bez. Parametry samotného stroje pak budou na Vašem vkusu a požadavcích. Srdce tvoří i3 intel nebo výkonnější i7 skynet. Na výběr budou i výkonné grafické karty od nVidie, takže se nejedná jen o “pracovní” stroj. O chlazení se stará aktivní chladič uzpůsobený a speciálně navržený pro QPC. Využívá tzv. komínového efektu, kdy dole nasaje vzduch a horním průduchem vyjde ven. Dostatek portů, poslední standardy WiFi a BT či SSD jasně ukazují, že se nejedná o žádnou levnou plastovou čínskou alternativu PC.

 

Historie vzniku..

V březnu roku 2014 dostal Jan Grill jakožto student strojírenského oboru nápad na jedinečný typ stolního PC, sestavený přesně podle požadavků zákazníka a v luxusním balení.

„Počítač nemusí být jen nevzhledná a nudná krabice,“ řekl, když jsme se prvně viděli. V dnešní době lidé hledí na celkové zpracování výrobků a vyžadují něco víc než jen plasty a nudnou konstrukci.

V květnu už následoval koncept, příprava prvních komponentů a zapojení dalšího člena rodiny Oldřicha Mládka do návrhu 3D modelu. Rád bych zmínil, že oba dokázali za pouhé 3 měsíce postavit dřevěný prototyp, který posloužil k propagaci a představení celého nápadu veřejnosti.

Indiegogo kampaň

V březnu roku 2015 spustili svou kampaň, která měla pomoci zajistit finance a ukázat nápad světu.

 

 

Nějaké peníze se podařilo nasbírat, ale v porovnání s cílovou částkou to byly jen drobné. To ovšem nemohlo Jana odradit, a tak nezbyla jiná možnost, než hledat finance vlastní cestou či přes web. Toto se na konec podařilo v září a od října stejného roku vznikla značka be uniQue.today Všimněte si prosím horní strany QPC jako by dřevo se sklem, které ukrývá dotykové tlačítko zapnout/vypnout tvořilo právě písmeno Q.

Už jen krůček

 Celkové dokončení a uveřejnění finálního produktu je naplánováno na konec prvního kvartálu 2016.

Na co se tedy můžete těšit?

Dřevo, gravírovaný hliník/elox s vlastním motivem, dotykové tlačítko, tichý chod, výkon, mobilita, certifikát, balení..

Cena se odvíjí od velikosti SSD, grafické karty a typ procesoru. U venkovního provedení se meze nekladou. V tomto případě se nejedná o obyčejného zákazníka. Každý člověk je osobnost, originál. A tak je vnímáno i QPC. Vše bude ručně montováno za přísného dohledu a kontroly kvality. Co kus to originál. V případě zájmu je k dispozici kreslířka, která nakreslí cokoliv dle požadavku zadavatele. Důležité je smysl pro každý detail a kompletní zpracování.

Značka be uniQue.today nese jasné poselství. Žijeme jen jednou, radost si musíme udělat co nejdříve, protože žádné zítra být nemusí.

 Jsem rád, že např. Apple se svým předraženým Mac Pro, dostane konečně alternativní volbu a konkurenci. Konkurenci s větší svobodou volby operačního systému a konfigurace. Díky tomu bude i dostupnější cenou a nezapomeňme také na ruční zpracování a individualitu. Žádné 2 kusy nebudou stejné. V neposlední řadě také Made in the Czech Republic.

Závěrem

 Dovolte mi pár slov. Nebyl bych to já, abych se na konec článku nepodepsal. Proč jsem nazval SEN MLADÉHO VLASTENCE? Nestává se totiž často, aby člověk myslel tak dopředu jako právě Jan Grill. Ať už si o QPC myslíte cokoliv, je zde mnohé, které nejdou jen tak z produktu poznat. Například, že materiály jsou recyklované, dřevo z Šumperku, hliník z Bruntálu, Olomoucké sklo.. Samotná výroba QPC pak v Prostějově. Rodina bude šít vaky pro transport QPC a podobně. Pokud se této vizi či produktu bude dařit, přispěje tak Jan Grill a Oldřich Mládek k dobrému jménu České republiky a pomůže dát práci svým blízkým a dalším lidem. To je přesně to, co mne osobně uchvátilo. Není to slepá honba za ziskem, prestiží či věhlasném jméně, ale je to ten pocit něco tu po sobě zanechat. Pocit, který navzdory úskalími,  které autora potkávali, ho stále žene kupředu za svým snem. A to není dnes obvyklé. Určitě ne v té naší „moderní generaci“.

 Toto je odkaz Jana Grilla.

 

Text: Petr Richter

Foto: Archív

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia