Tech

Ripple exploduje, dominance Bitcoinu prudce klesá.

Publikoval Michal Beneš15.1.2018

Ripple exploduje, dominance Bitcoinu prudce klesá. 1 fotografie ve fotogalerii

Když je řeč o kryptoměnách, většina lidí si pravděpodobně představí jejich krále dominujícího trhu již od jeho vzniku v roce 2009. Tím je samozřejmě Bitcoin vynalezený tajemnou osobou známou pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoin dlouhé roky rostl a zářil jako diamant, v jehož stínu se krčily další desítky a postupně stovky nových projektů, přičemž všechny dohromady ani zdaleka nedosahovaly celkové tržní hodnoty Bitcoinu.

Časy se však mění a zdá se, že tato éra pomalu končí. Nutno podotknout, že situace na trhu kryptoměn, jenž prakticky není nijak regulován ničím jiným než případnými koordinovanými tahy velkých hráčů, kterým se v komunitách průměrných investorů slangově říká whales (velryby), je extrémně nestabilní a kdejaký ostřílený investor z jiné branže si na něm může snadno vylámat zuby během několika dní. Jen pro představu uvedu pár statistik, které čerpám z webu coinmarketcap.com.

Ještě počátkem roku 2017 představovala celková tržní hodnota všech kryptoměn pouhých 18 miliard amerických dolarů, z čehož 88 % prostředků bylo investováno do Bitcoinu, kdy hodnota jedné jeho mince byla zhruba 960 dolarů. První krizi v dominanci na trhu zaznamenal Bitcoin v květnu 2017, kdy se začalo dostávat obrovské popularitě decentralizované platformě s název Ethereum. Bitcoin se však začal rychle zotavovat a v říjnu již byla jeho nadpoloviční většina na trhu opět stabilizována. S drobnými výkyvy navíc pomalu rostla zpět do původních hodnot a 7. prosince dosahovala opět 65 %.

Cena jediného Bitcoinu se během prosince zdvojnásobila z 10 na 20 tisíc dolarů. Celková hodnota trhu kryptoměn dosahovala 640 miliard dolarů. Potom však náhle přišla vánoční krize, z trhu během pár dní zmizela takřka třetina peněz, Bitcoin se spolu s ostatními projekty propadl v ceně a vrátil se na 12 tisíc dolarů. Trh se však začal poměrně rychle zotavovat, novoroční příliv prostředků ho vymrštil až na rekordních 731 miliard dolarů (v době psaní článku). I Bitcoin se dostává z nejhoršího, nicméně mnohem pomaleji než někteří jeho rivalové.

Největším z nich je v současné době mnohými fanoušky původní myšlenky kryptoměn nenáviděný Ripple, jehož hodnota během jediného měsíce raketově vystřelila vzhůru o více než 1 000 %, což jej okamžitě posadilo na druhé místo s celkovou tržní kapitalizací přes 120 miliard amerických dolarů, tedy zhruba polovinou současné tržní kapitalizace Bitcoinu, jehož dominance na trhu se propadla na rekordně nízkých 34 %.

Ripple je mnohým investorům trnem v oku kvůli jeho velké spolupráci s bankovním sektorem, jelikož původní myšlenkou kryptoměn je právě nezávislost na bankovních institucích. Vznikají tak i různé konspirační teorie, podle kterých je Ripple nástrojem elit, které se pokouší přimět investory k tomu, aby prodali své Bitcoiny a jiné legitimní kryptoměny a vyměnili je právě za Ripple, ze kterého se nakonec stane centralizovaná měna nepříliš se lišící od klasického fiatu, na který jsme zvyklí. Následující dny ukáží, jak se bude situace na trhu vyvíjet dále. Zatím se však zdá, že Ripple má reálnou šanci sebrat Bitcoinu korunu z hlavy, minimálně co se tržní hodnoty týče.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia