#Tech

"Olympus": Ambiciózní projekt Amazonu má za cíl konkurovat špičkám v oboru jazykových modelů

KN14.11.2023

Amazon intenzivně investuje do školení a vývoje ambiciózního jazykového modelu s kódovým označením "Olympus", který se má stát jedním z největších trénovaných jazykových modelů na trhu. Podle informací by měl disponovat až dvěma biliony parametry a jeho cílem je konkurovat špičkám na trhu, jako jsou společnosti OpenAI a Alphabet.

"Olympus": Ambiciózní projekt Amazonu má za cíl konkurovat špičkám v oboru jazykových modelů 1 fotografie ve fotogalerii

Projekt vede Rohit Prasad, bývalý šéf divize Alexa, který je nyní přímo podřízen generálnímu řediteli Amazonu, Andymu Jassymu, a vede tým výzkumníků, kteří pracovali na rozvoji Alexy. Informace o projektu údajně pochází od dvou anonymních zdrojů, avšak samotný Amazon se k tomuto projektu doposud oficiálně nevyjádřil. Termín pro vydání modelu "Olympus" je zatím neznámý.

 

Amazon již má s menšími projekty tohoto typu své zkušenosti

Amazon se již delší dobu zaměřuje na rozvoj jazykových modelů umělé inteligence, jež jsou základní technologií pro nástroje umělé inteligence schopné učit se z rozsáhlých datových sad a generovat odpovědi.

Amazon již pracoval na menších modelech, jako je Titan, a vytvářel partnerství s AI start-upy, jako jsou Anthropic a AI21 Labs. Tyto modely byly poté poskytovány uživatelům Amazon Web Services (AWS). Cílem Amazonu je rozšiřovat nabídku AWS s těmito modely, aby oslovil podnikatelské klienty, kteří potřebují výkonné AI nástroje.

Trénink větších modelů vyžaduje obrovský výpočetní výkon, což je finančně náročná záležitost. V dubnu manažeři Amazonu oznámili, že zvýší své investice do velkých jazykových modelů a generativní umělé inteligence a současně omezí plnění a doručování v rámci svého maloobchodního podnikání.

Jazykové modely umělé inteligence zaznamenávají výrazný pokrok a stávají se klíčovými pro mnoho oblastí, od chatbotů až po překlady a personalizaci obsahu. Amazon, stejně jako jeho konkurenti, investuje do vývoje těchto modelů s cílem získat konkurenční výhodu na trhu s umělou inteligencí.

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.